Ekostandardy w siedmiu krokach

krok 4:

TRANSPORT

motto:
Ruch z sensem ma sens

Znaczna część naszego oddziaływania na środowisko wiąże się z komunikacją i przemieszczaniem się. Pierwsza rada dotyczy ograniczania ich negatywnego wpływu. Czy naprawdę musimy gdzieś pojechać, by załatwić ważną sprawę? Czy nie wystarczy nam mail lub rozmowa telefoniczna?

A jeśli musimy uzgodnić przedsięwzięcia z kilkoma stronami – czy nie lepiej zorganizować telekonferencję (np. za pomocą bezpłatnego komunikatora skype) z udziałem wszystkich? Oczywiście miło jest spotkać się osobiście i często takie kontakty są bardzo owocne, jednak nie zawsze warto tracić czas i energię na męczący przejazd. Kiedy już trzeba gdzieś pojechać, warto pomyśleć o ograniczaniu kosztów – w tym tych ekonomicznych i ekologicznych. W przypadku dłuższych podróży stawiajmy na kolej. W pociągu można odpocząć i przygotować się do spotkania. W przypadku podróży zagranicznych opcja nocnej podróży pociągiem sypialnym może być wygodniejsza i tańsza niż przelot samolotem. Jeśli musimy podróżować samochodem, starajmy się łączyć przejazdy, np. załatwiając kilka spraw w ramach jednej podróży lub docierając do celu w kilka osób jednym samochodem. Dobrą zasadą jest też stosowanie zasad ekojazdy (eco-driving). Na koszty ekologiczne i ekonomiczne wpływ ma dobry stan techniczny pojazdu (np. niewłaściwie napompowane opony mogą zwiększyć zużycie paliwa o 10%) oraz styl jazdy. W trosce o oszczędności coraz więcej firm wprowadza obecnie dla swoich pracowników szkolenia z ekojazdy. Sposobów na oszczędności jest więcej. Jeśli w ramach organizowanych przez nas spotkań i szkoleń przewidujemy zwrot kosztów dojazdu, dobrą praktyką jest zwrot kosztów za okazaniem biletów komunikacji publicznej. Ważny też jest sposób dojeżdżania do pracy. Część myślących proekologicznie firm na zachodzie Europy premiuje dojazd komunikacją publiczną – np. finansując koszty biletów miesięcznych, czy też organizując wspólny dojazd do pracy lub limitując miejsca parkingowe, które szczególnie w centrach miast, mogą generować dodatkowe koszty.

  • Rowerem do pracy

    Dojazd rowerem do pracy jest przejawem ekologicznego i zdrowego stylu życia. Wraca obecnie moda na rower. Jednak aby umożliwić pracownikom i petentom dojazd na rowerze do naszego urzędu, należy stworzyć w tym celu odpowiednie ułatwienia. Podstawą jest parking rowerowy, pozwalający na bezpieczne przymocowanie roweru – najlepiej w takiej formie, która zapewni oparcie pojazdu i przymocowanie ramy, a nie tylko przedniego koła. W miarę możliwości stojak powinien być umieszczony w bezpiecznym miejscu, a jeszcze lepiej zadaszony. Kolejną potrzebą rowerzysty jest pomoc w razie awarii. Prosty zestaw naprawczy składający się z pompki, zestawu kluczy i kompletu do łatania dętek warto umieścić w dobrze oznaczonym pudełku lub szafce. Przyjazne rowerzystom miejsca pracy oferują też często możliwość skorzystania z prysznica (szczególnie ważne latem) lub wypożyczają rowerowe peleryny przeciwdeszczowe (ważne w przypadku nagłego załamania pogody). Stworzenie dobrych warunków dla rowerzystów bywa też korzystne w czasie pracy. Sporo spraw, szczególnie w zatłoczonych centrach miast, można obecnie szybciej załatwić korzystając z roweru. Dotyczy to również zlecania dostarczania dokumentów gońcom rowerowym – w każdym dużym mieście można znaleźć ich ofertę. W ten sposób zapewniamy sobie szybkie dostarczenie przesyłki i oszczędzamy cenny czas naszych pracowników oraz środowisko.