Ekostandardy w siedmiu krokach

Ekostandardy w siedmiu krokach

Coraz więcej mówi się o ochronie środowiska. Ekologia staje się modna. Wprowadzane są kolejne prawa chroniące środowisko. Przyczyna jest prosta - zdaliśmy sobie sprawę, że ponosimy coraz wyższe koszty niszczenia środowiska.

Zmiany są potrzebne. Choć w Polsce nie zwracamy na to jeszcze wystarczającej uwagi, kwestie ekologiczne stały się ważnym elementem europejskiej debaty. Jednym z trzech głównych priorytetów przyszłej europejskiej polityki spójności ma być bowiem przejście do gospodarki niskoemisyjnej i poprawa jakości środowiska.

Również instytucjom publicznym opłaca się dbać o naturę. I nie chodzi tu tylko o odpowiedzialność za wytwarzane odpady czy też przyrodnicze oddziaływanie realizowanych inwestycji. Instytucje, podobnie jak inne podmioty, zobowiązane są oczywiście przestrzegać przepisów prawa ochrony środowiska. Warto jednak również zwrócić uwagę na codzienne funkcjonowanie. Poniżej kilka rad jak stać się bardziej ekologicznym.

Uwaga – lista siedmiu kroków nie wyczerpuje wszystkich możliwości działań dla ochrony naszego środowiska. Ludzka inwencja nie zna granic. Warto zatem poszukiwać nowych rozwiązań i dróg.