Ekostandardy w siedmiu krokach

krok 3:

WODA

motto:
Woda źródłem życia – nie lejmy jej nadaremnie

Ograniczanie zużycia wody opłaca się i jest przejawem naszej odpowiedzialności za naturalne zasoby. Coraz więcej lokali jest obecnie wyposażanych liczniki poboru wody. Warto zadbać, by były one zainstalowane również u nas.

Jeśli pomieszczenia nie są naszą własnością, możemy wystąpić do właściciela o instalację liczników lub po uzgodnieniu z nim zrobić to samemu. Jeśli korzystamy z ciepłej wody użytkowej z elektrociepłowni, spróbujmy zainstalować również oddzielne liczniki – tak, by móc rozliczać się z faktycznego jej zużycia. Same liczniki oczywiście nie wystarczą – należy regularnie monitorować pobór wody i szukać oszczędności. Sporym problemem są przecieki – bywa, że podwajają one zużycie wody. Szczególnie warto sprawdzić spłuczki klozetowe i w razie potrzeby wymienić uszczelki. Korzystne jest również zainstalowanie coraz bardziej popularnych spłuczek dwuprzyciskowych lub z funkcją stop. Jeśli w naszej instytucji jest zaplecze socjalne, można zastanowić się nad zakupem zmywarki. Wbrew potocznym opiniom, energooszczędne zmywarki pozwalają nam oszczędzić nie tylko na energię, ale i wodę. Jeśli mamy teren zielony, możemy również oszczędzić wodę służącą do podlewania. Nowoczesne ekologiczne budynki posiadają systemy wykorzystania wody deszczowej – do podlewania i spłukiwania toalet. Jednak nawet niskim kosztem – np. podstawiając beczkę pod rynnę – można uzyskać znaczący efekt. Pamiętając o oszczędzaniu wody, nie zapominajmy też o potrzebie ograniczania zanieczyszczeń. Nigdy nie wylewajmy do zlewów i toalet substancji niebezpiecznych – zużytych olejów, lekarstw. Używajmy też biodegradowalnych detergentów i oszczędnie je dozujmy.

  • Instalacja perlatorów

    Prostą i tanią metodą oszczędzania wody jest instalacja perlatorów – końcówek mocowanych na kranie zwiększających strumień wody przez jego napowietrzenie. Dzięki oszczędności rzędu 20-60%, wydatek na zakup perlatora (od kilku do kilkudziesięciu złotych) zwraca się zwykle w ciągu roku. W przypadku tradycyjnych perlatorów pewną niedogodnością może być potrzeba czyszczenia osadzającego się na sitkach kamienia. Dlatego warto wybrać droższy, ale pozbawiony sitek perlator kaskadowy. Podobne, napowietrzające i ograniczające zużycie wody końcówki, stosować można również w prysznicach.