Ekostandardy w siedmiu krokach

krok 1:

ODPADY

motto:
Śmieć nie rodzi się na końcu, jest on skutkiem złego planu

Pierwszym tematem, który kojarzy się przeciętnemu użytkownikowi świata z ochroną środowiska, są odpady. Z przeszkadzającymi nam i kosztownymi (miejsce, pieniądze i czas) śmieciami mamy problemy, więc zwracamy na nie uwagę. Tak dzieje się również i w urzędach gmin, które pomimo działań na rzecz dobra publicznego, często śmiecą wokół siebie.

Rezultatami naszych działań są często góry śmieci: sterty zapisanych papierów, jednorazowych opakowań, zużytych „materiałów eksploatacyjnych”, cateringowych, plastikowych wynalazków i zmiętych toreb foliowych. Jak temu sprostać? Kluczem do sukcesu jest integracja trzech metod – czyli stosowania w praktyce zasady 3R = Reduce + Reuse + Recycle. Zacznijmy od początku. Najlepiej nie śmiecić – czyli tak zaplanować działania, aby śmieci nie powstawały. W żargonie ekologów ta metoda zwie się REDUCE (ograniczaj). Warto ją stosować, bo daje najlepsze efekty. W praktyce ograniczanie powstawania odpadów oznacza dobre zaplanowanie, np. zaplanowanie odpowiedniej ilości materiałów szkoleniowych, rezygnację z jednorazowych tacek i sztućców przy dystrybucji posiłków, zakup napojów w zwrotnych opakowaniach, stosowanie akumulatorków zamiast jednorazowych baterii, ograniczenie zakupu niepotrzebnego sprzętu. Z kolei zasada ponownego wykorzystania – zwana REUSE - oznacza umiejętność ponownego wykorzystywania materiałów, przedmiotów i urządzeń. Warto się zastanowić, czy kartka nie może być zapisana również z drugiej strony, a meble i inne przedmioty nam już niepotrzebne nie przydadzą się gdzie indziej. I wreszcie RECYKLING – ta najbardziej znana metoda ekologicznego postępowania ze śmieciami. W praktyce też, podobnie jak ograniczanie i ponowne użytkowanie, polega na dobrym zaplanowaniu. Z uwagi na logistykę ponownego wykorzystania surowców, korzystnie jest je dobrze posegregować. Oddzielając szkło, plastik, metale i papier, nie zapominajmy też o odpadach niebezpiecznych, takich jak baterie czy świetlówki – możemy je z powodzeniem oddać w sklepach. Warto także pamiętać o biomasie – możemy np. zużytkować ją jako kompost – instrukcję budowy kompostowników znaleźć można w internecie. Z kolei zużyty sprzęt RTV i AGD można pozostawić w sklepie przy zakupie nowego albo zachować paragon i zwrócić stary sprzęt przy okazji kolejnej w nim wizyty.

  • Punkt segregacji odpadów

    Przygotowując się do segregacji odpadów po pierwsze sprawdźmy, kto je od nas odbierze lub – jeszcze lepiej – kupi. W praktyce można dostarczać posegregowane odpady do kontenerów lub centrów recyklingu, sprzedawać w punktach skupu lub przekazywać nieodpłatnie firmom bądź osobom, które na nich zarobią. Warto stworzyć system zbiórki odpadów, który będzie jak najwygodniejszy. Droga do najbliższego pojemnika do recyklingu powinna być krótka, a pojemniki estetyczne. Dla potrzeb biura można kupić nieduże, estetyczne zestawy do recyklingu – mają je w swojej ofercie firmy obsługujące rynek odpadów. Korzystniejsze cenowo jest użycie dostępnych w handlu standardowych pojemników. Dobrze jest wybrać pojemniki z zastosowanym recyklingowym kodem kolorystycznym, lub też użyć tych kolorów na nalepki z opisem: papier – niebieski, szkło bezbarwne – biały, szkło kolorowe – zielony, metale, tworzywa sztuczne – żółty, odpady niebezpieczne, np. baterie – czerwony.